Uutiset

Uusi asiointipalvelu auki 4.5.

04.05.2026

Uusi Leijonat Asiointipalvelu avautuu 4.5. osoitteessa asiointi.finhockey.fi. Palvelu korvaa aiemmin käytössä olleen Palvelusivuston.


ENNEN PALVELUN KÄYTTÖÄ

Uuden palvelun käyttö alkaa tutustumalla käyttöoppaaseen ja käyttöopastusvideoihin käyttöohje- ja tukisivulla. Video-ohjeita täydennetään kirjallisilla ohjeilla toukokuun alussa.


OLENNAISIMMAT MUUTOKSET

  • Uuteen Asiontipalveluun kirjaudutaan etusivulla, jossa järjestelmä ohjaa automaattisesti tunnistautumaan Suomi-Sportin tunnuksilla. Seuran, joukkueen tai henkilöiden tunnuksia ei enää ole.
  • Käyttöoikeudet perustuvat jokaisen henkilön rooleihin seurassa tai joukkueessa.
  • Jokaisella henkilöllä on oma henkilön asiointipalvelu, jossa näkyvät yhteystietojen lisäksi mm. omat tilastotiedot ja itseään koskevat erotuomariraportit. Täällä myös annetaan vastineet kurinpitotapauksiin.
  • Reaaliaikaisen tulospalvelun (TiTu) teko tapahtuu 4.5. alkaen jokaisen ottelun yksilöllisellä linkillä.

ALOITA PÄIVITTÄMÄLLÄ YHTEYSHENKILÖT AJAN TASALLE

Pyydämme ensimmäiseksi kaikkia seuroja ja joukkueita päivittämään yhteyshenkilönsä, jotta alkavaa kautta koskevat uutiset ja viestit tavoittavat varmasti kaikki.

Mikäli seura- tai joukkuesivustolla puuttuu yksikin pakolliseksi määritelty kontakti, ei sivustolla voi tehdä mitään muuta ennen kuin pakollisiin rooleihin on löytynyt kontaktihenkilö. Täten esim. ilmoittautuminen tai seurasiirrot eivät onnistu ennen kuin kontaktihenkilöt on tallennettu.

JOUKKUEILTA tulee löytyä tässä vaiheessa minimissään joukkueenjohtaja, vastuuvalmentaja ja ensiapuvastaava. Nämä henkilöt ovat pakollisia.

Huomioittehan, että uudessa järjestelmässä joukkueen toimihenkilöt ovat kausikohtaisia, joten uuden kauden alkaessa joukkueella ei ole yhtään toimihenkilöä ennen kuin seuran vastuuhenkilö jokaiselle joukkuelle sellaiset tallentaa.

Kauden alun lähestyessä on kaikki pelaaja-aitiossa toimivat toimihenkilöt oltava ilmoitettuna, vain heillä on oikeus jatkossa olla otteluissa aitiossa. Ottelukohtaiset joukkueen toimihenkilöt ovat ensi kaudellakin pelaajien tavoin pelipassitarkastuksen piirissä. Kannattaa huomioida, että toimihenkilöt päivitetään joukkueen toimihenkilöt -listaan, ei pelkästään sarjakokoonpanoon syksyllä.

Tutustu ohjeisiin käyttöohje- ja tukisivulla ja kuinka mm. henkilöt itse muuttavat tietonsa oikeiksi niiden muuttuessa.

puck-on-ice.

09.09.2026HJK Hockey Days 12.-13.10.2026 Paloheinässä
08.09.2026HJK Yhteisöjää U8-U13 sunnuntaina 13.9.2026 klo 10.30-12.00
24.08.2026HJK Hockeyn joukkue 2018-2019 syntyneille pelaajille
19.05.2026Paloheinän kiekkokoulu
13.05.2026HJK:n Kiekkokoulun rehtori 2026-2027
25.05.2026HJK:n kausipalkinnot 2025-26
21.05.2026HJK:n Kunnioita Peliä palkitut 2025-2026
13.05.2026Seuraa meitä
12.05.2026HJK Taitovalmentaja U8-U13
04.05.2026Uusi asiointipalvelu auki 4.5.

Siirry arkistoon »